SCADA Platformları ve Uygulamaları

Fonksiyonlar
SCADA'nın temel işlevleri şunları içerir:
Sistem izleme
Endüstriyel süreçlerin ve makinelerin otomatik kontrolü
verilerin toplanması ve analizi
Olay ve Alarm Bildirimleri
Raporlama
Bu işlevleri yerine getirmek için SCADA, veri toplamak için dijital veya analog formda olabilen sensörler ve diğer ölçüm cihazlarıyla entegre olur. Toplanan veriler daha sonra kullanılabilir bilgilere çevrilmek üzere uzak terminal birimine (RTU) veya programlanabilir mantık denetleyicisine (PLC) gönderilir. Son olarak, bilgiler, operatörlerin analiz etmesi ve etkileşim kurması için bir insan makine arayüzüne (HMI) veya diğer ekran türlerine aktarılır.

SCADA sistemleri ayrıca, aksi takdirde manuel insan kontrolü için çok karmaşık olacak endüstriyel süreçlerin ve makinelerin kontrolünü otomatikleştirme yeteneğini de sağlar. Sensörlerin ve ölçüm cihazlarının kullanılmasıyla, SCADA sistemleri anormal parametreleri veya alarmları algılayabilir ve programlanmış bir kontrol işleviyle otomatik olarak yanıt verebilir. Örneğin, bir hattaki çok fazla basınca işaret eden bir alarm meydana gelirse, SCADA sistemi, basınç seviyelerini normal bir miktara döndürmek için bir basınç tahliye vanası açmak için programlanmış bir yanıtı tetikler.
--
Piyasada çok sayıda SCADA platformu bulunmaktadır; ancak en popüler platformlar arasında Rockwell Factory Talk, Siemens WinCC, Wonderware Systems Platform ve Ignition yer alıyor. Bu platformların her biri HTML5, Python ve PHP gibi modern web dilleriyle programlanabilir ve SQL gibi genelleştirilmiş veritabanı yazılımlarıyla entegre edilebilir.

Enerji kullanımı izleme ve ölçümler, bir SCADA sistemi için yaygın bir uygulamadır. Bu uygulamada, SCADA sistemi operatörlerin bağlı ekipmandan alınan enerji kullanımı verilerini analiz etmelerine ve bu verileri maliyetleri ve enerji israfını azaltmak için kullanmalarına yardımcı olabilir. SCADA aynı zamanda su / atık su arıtma tesislerinde su arıtmanın çeşitli aşamalarını yönetmek için ve ayrıca yiyecek ve içecek tesislerinde üretim oranlarını optimize etmek ve ürün kalitesini artırmak için kullanılır.
SCADA Sistemlerini Kimler Kullanır?
Process Solutions, çok çeşitli endüstrilerdeki müşteriler için SCADA projelerini tamamlamıştır:
Yiyecek ve içecek işleme
İlaç / Biyo-teknoloji
Su / Atık su yönetimi
HVAC ve ticari bina yönetimi
Enerji boru hatları ve hizmetleri
Deniz ürünleri işleme
Sıralama ve yerine getirme
Enerji yönetimi ve soğutma
Elektrik üretim santralleri

TOP
tr_TRTurkish